• מעבר לקול

איך לקבל זמר עם מוגבלות למקהלה

מחון התאמה למקהלה - כלי מקצועי להערכת היכולת והפוטנציאל של זמרים עם מוגבלות, להשתלב ולהצליח בפעילות מקהלה

כשזמר או זמרת עם מוגבלות מבקשים להצטרף למקהלה, בקשו מהם לעשות מחון התאמה למקהלה. המחון מנחה כיצד לפנות לזמר ולעודד אותו לשיתוף פעולה באופן שתוכלו להתרשם מהיכולות המוסיקליות והחברתיות שלו. המחוון מאפשר להבין את רמת המיומנויות של הזמר ואת הפוטנציאל שלו להצלחה בפעילות המקהלהכיצד בנוי המחון

המחוון בוחן מיומנויות מוסיקליות וחברתיות ומציב לכל מיומנות דירוג נדרש - נמוך, בינוני או גבוה. ככל שהזמר צובר את הדירוג הנדרש ביותר מיומנויות, עולה מידת ההתאמה שלו לפעילות.

המחוון משקף את מידת הפוטנציאל של הזמר להצליח באתגרים המוסיקליים והחברתיים במקהלה.דוגמה למיומנויות במחוון


מיומנויות מוסיקליות וחברתיות במחון


תרומת המחון לשילוב חברתי

  • מתאים את פעילות המקהלה לזמר

  • מאפשר למנצחת ולזמר כלים לעבודה משותפת

  • מאפשר בסיס לאינטראקציה חברתית עם הזמרים הנוספים

  • מקדם היכרות מבוססת חוזקותהכנה וארגון המפגש

שיחה מקדימה

חשוב לקיים שיחת טלפון מקדימה עם זמרים עם מוגבלות המבקשים להתקבל למקהלה, בין אם הפנייה ישירה, או דרך הורים או אנשי צוות מקצועי. ספרו לזמרים/ הורים/ אנשי צוות על המקהלה ואופי הפעילות – גיל הזמרים הנוספים, שעות הפעילות, מקום החזרות, הנגשה פיזית אם קיימת או לא, בדקו (עם ההורים) יכולת חברתית של הזמר לעבודה בקבוצה וכדומה.... אלה הן שאלות לגיטימיות כאשר מטרתן לבדוק אם מסגרת הפעילות מתאימה לזמר. בנוסף תוכלו להתרשם באופן כללי מהציפיות של הזמר/ הורים והצרכים שלו ביחס לפעילות. במידה והוחלט לעבור לשלב המחון, קבעו עם הזמר שעה ומיקום ובקשו שיכין שני שירים.


הכנת השירים למחוון

כאשר הזמר בוחר בעצמו את השירים למחוון, קל לו יותר לשיר ולמנחה קל יותר להתרשם מיכולות השירה. בכל מקרה, הביאו אתכן 2-3 שירים פשוטים ומוכרים לגיבוי, למקרה שהשירים שנבחרו על ידי הזמר לא יאפשרו לכן לקבוע את מידת התאמתו למקהלה.

הקפידו לקבל מראש את שמות השירים וללמוד את הליווי שלהם.


מהלך המפגש הפרטני

מפגש ניטראלי ללא מלווים או בני משפחה יאפשר לזמר להרגיש נוח יותר ולהגיע לתוצאות טובות יותר. 20 דקות הן זמן מקסימלי למפגש.


הזמינו את הזמר לחדר בו מתקיים המפגש. במידה ויש עימו מלווים/ הורים/ חברים/ הכניסו גם אותם רק לשלב ההסבר. הציגו את עצמכם ואת הצוות, דאגו לאווירה נעימה וחברית, ספרו על המקהלה בקצרה וענו על שאלות. בסוף ההסבר בקשו מהמלווים להמתין בחוץ עד לסיום.

עברו לשלב השירים, בקשו מהזמר לבחור שיר ולהתחיל לשיר. עזרו לו למצוא את הדרך לביצוע מיטבי, שנו סולם נגינה אם צריך, עשו אתו תרגילי שמיעה וקצב. בדקו שהקדמה המוסיקלית לכל שיר ברורה ואם צריך, שירו אתו את התחלת השיר.

הנחו את הזמר בנועם אך באופן ברור ואל תהססו לאתגר אותו - בקשו ממנו להפסיק או לחזור על קטע מסוים בצורה שונה וכדומה עד אשר תגבשו דעה על הביצוע והיכולות שלו.במהלך המפגש רשמו הערות חשובות שיעזרו לכן להחליט עד כמה הזמר מתאים למקהלה.

בסיום, הסבירו לו שתשובות יינתנו בימים הקרובים והזמינו את המלווים שאתו להסבר נוסף.

יתכן ויגיעו זמרים עם מוגבלות שאינם שרים ברמה הנדרשת. כבדו אותם ואת המאמץ שהשקיעו בהגעה למפגש וקיימו אתם מפגש מקוצר באותו נוהל. לאחר 2-3 ימים החזירו תשובות לכולם, גם לזמרים שלא התקבלו.מחוון התאמה למקהלה משולבת
.
Download • 2.06MB