• מעבר לקול

חוזקות

מהון אנושי לפרקטיקה במסגרת דיור


השתלמות שנתית לצוותים במסגרות דיור; כלים מקצועיים לניהול אינטראקציה במצבי דחק כתבו: אורי שחר, לינוי יחיאלי


ייעוץ מקצועי:

מור טל - תואר B.A בקרימינולוגיה, תואר B.A בפסיכולוגיה, מנתח התנהגות BCaBA, תואר שני M.A במינהל ומנהיגות בחינוך

לינוי יחיאלי - תרפיה במוסיקה (M.A.A.T)הקדמה אנשי צוות במסגרות דיור מתווכים את חוויית החיים היומיומית לדיירים, כאשר הם מלווים אותם מבוקר עד לילה ודואגים למילוי צרכיהם. אינטראקציה עם אנשים עם מוגבלות בשגרה עמוסת מטלות מצריכה מיומנויות מכילות לתקשורת דינמית ולניהול סיטואציות חברתיות ורגשיות במהלך העבודה. ללימוד מיומנויות אלה, פיתחנו את ההשתלמות "חוזקות".


בתכנית ההדרכה שלנו ילמדו המשתלמים כיצד לזהות ולנהל משברים, כיצד להפוך הימנעות למוטיבציה וכיצד להרגיע את הדייר ברגעי משבר. הצוות ילמד להשתמש בכלים של צפייה וניתוח דרך מקרים מייצגים לאימון תוך שימוש במרכיבים עיוניים, יישומיים ורפלקטיביים, לחוויית השתלמות מקצועית, מלאה ואפקטיבית.


כמה מפגשים בהשתלמות ומה מטרתה? (1987) Loucks-Horsley et al מגדירים התפתחות מקצועית כ"הפגשה עם מגוון רחב של הזדמנויות שיתרמו להגדלה ופיתוח של הידע והמיומנויות בתחום המקצוע".


אחד האתגרים בפיתוח מקצועי לצוותים במסגרות הדיור הוא לשמור על רצף בין תכנים הנלמדים בהשתלמות לבין היישום שלהם בשטח. עבור זה אנו מציעים השתלמות ארוכת טווח הכוללת 12-15 מפגשים ונמשכת שנה. בטווח זמן זה, יתאפשר לצוותים גם לתרגל וגם ליישם את החומר הנלמד בעבודה עם מקבלי השירות.


היכן מתקיימת ההשתלמות, כיצד מתנהלים המפגשים ומה תוכנם? ההשתלמות מתקיימת במסגרות הדיור, רצף המפגשים הוא אחת לשלושה שבועות וכל מפגש עורך בין שעתיים וחצי לשלוש שעות. המפגש כל מפגש כולל חלק עיוני וחלק מעשי. התכנים בהשתלמות נלקחים מעולמם הרגשי והמעשי של המשתלמים כשכל מפגש מוקדש לנושא אחד שנלמד תיאורטית ומתורגל מעשית. את ההשתלמות מלווה "חוברת השתלמות" אישית.


מהי "חוברת השתלמות אישית"? כל משתתף בהשתלמות מקבל מאיתנו את חוברת ההשתלמות. זוהי חוברת מקצועית שתלווה את המדריך במהלך כל ההשתלמות וכוללת את סיכום הנושאים ופירוט הכלים המעשיים שנלמד בכל מפגש, רפלקציה והערות המדריך ומשוב הצוות על התרגול המעשי.


דוגמא לנושאים בהשתלמות נושא: "ללמוד להקשיב" למענה: התפרצויות, שיח רפטטיבי, חוסר סבלנות. דגשים: האזנה מול הקשבה, הבדלים בין הקשבה -פיזית, רגשית ושכלית. כלים: תרגול חוויתי בעזרת שיח, הדמיה, ניתוח ומתן מענה.


נושא: "חוזקות" למענה: התנגדות, הימנעות, חוסר מוטיבציה דגשים: שימוש בחוזקות הדייר ככלי מקצועי לניהול אינטראקציה והתמודדות במצבי לחץ. כלים: נלמד כיצד הופכים חוזקה של דייר לכלי שימושי עבור איש הצוות


נושא: "לכוון במקום לוותר" למענה: להעצמת תחושת הצלחה ומיצוי עצמי אצל הדייר דגשים: כיצד מנהלים אכזבה בצד הצלחה, כיצד תומכים במצבים רגשיים מורכבים כלים: סרטוני למידה, הבאת מקרים לקבוצה ותרגול משותף.


מה הכשרתם וניסיונם של המנחים? למנחים המקצועיים שלנו היכרות מעמיקה עם עולם המוגבלות בתחומי הדיור החינוך והפנאי וניסיון רב בהדרכת קבוצות למידה. המנחים עוברים הכשרה מקצועית מטעמנו טרם הגיעם למסגרות הדיור וליווי והכוונה במהלך תקופת ההשתלמות. המנחים שלנו באים מתחומי הטיפול, הנחיית קבוצות וייעוץ בתחומי החברה והמוגבלות, חינוך והפנאי.


מה ייחודי בתוכנית ההדרכה של "חוזקות"? 1 השתלמות ארוכת טווח הנמשכת שנה 2 ליווי הצוותים בדיור גם בין המפגשים 3 מרכיב ייחודי לתרגול אימון וצפייה 4 חוברת עבודה מלווה 5 מאגר כלים מקצועיים פירוט הנושאים במפגשים

 1. היכרות

 2. ללמוד להקשיב

 3. לכוון במקום לוותר

 4. ללמוד כלים מעשיים בתרפיה במוסיקה

 5. כיצד נזהה את התנועה הרגשית

 6. חוזקות

 7. מפגש תרגול

 8. דגשים שילוב שוויוני

 9. ללמוד את המוגבלות מבפנים

 10. מפגש תצפית

 11. כיצד נבנה תוכנית אישית לדייר

 12. כיצד להכין מפגש חברתי משולב

 13. ללמוד את הדפוסים האוטומטיים

 14. ללמוד את הגוף הפיזי

 15. מפגש סיום


לפניכם ארבע דוגמאות (מקוצרות) מתכנית ההכשרה: לפרטים מלאים על התכנית והמפגשים אנא צרו קשר


מפגש מספר 1

היכרות

הסבר על מנת לייצר השתלמות מיטבית עבור המדריכים, נקיים במפגש ראשון היכרות מעמיקה עם המדריכים - נכיר את נושאי ההשתלמות, נדבר על מסגרת העבודה, נציף תחושות וצרכים של המדריכים, נכיר את מרכיבי ההשתלמות ונלמד איך לעבוד עם חוברת ההשתלמות.


מפגש מספר 2

ללמוד להקשיב - למענה ל: התפרצויות, שיח רפטטיבי, חוסר סבלנות, התנגדויות.


מטרת המפגש ללמד את הצוות כיצד מקשיבים נכון - כיצד מתפנים להקשבה, כיצד עוברים בין הקשבה פיזית להקשבה רגשית ונעזרים בה למענה מותאם לדייר.


הסבר ההקשבה היא הכלי העיקרי למתן מענה מותאם לדייר. להקשבה רבדים רבים והבנתם תעזור לצוות לזהות במדויק את מהלך הסיטואציה ובהתאמה, להציע לדייר את המענה הנכון. לדוגמא: דייר רפיטטיבי על משפט מסוים, עלול לגרום למדריך להגיב בכעס, אך כשהמדריך יודע לזהות מה הרגש המזין את הצורך לומר את המשפט- למשל חשש מאכזבה, או כעס, הוא ידע להנחות את הדייר בהתאם - "אני רואה שאתה חושש, אבל אתה יכול להפסיק לדאוג, אני אלווה אותך.. ."


מהלך המפגש אורך המפגש: בין 2 וחצי ל 3 שעות תוכן: שיחת פתיחה בנושא המפגש, לימוד עיוני ותרגול מעשי מבוסס סימולציות של אירועים מהשטח, סיכום.


מפגש מספר 3


לכוון במקום לוותר - למענה ל: העצמת תחושת הצלחה ומיצוי עצמי אצל הדייר. מטרת המפגש ללמד את הצוות כיצד מנהלים אכזבה בצד הצלחה, כיצד תומכים במצבים רגשיים מורכבים.


הסבר מידי פעם אנו נמנעים מלשתף פעולה עם רצונות הדיירים מחשש שיחוו אכזבה או כישלון - למשל במקרה שדייר מבקש להרשם לחוג או לגשת לראיון עבודה שאינם מותאמים עבורו. אולם בכך אנו מונעים מהדייר חוויות חיים שהוא מבין אותן כלגיטימיות ובנוסף, הוא מקבל את הרושם שאנו מתייחסים אליו כ"חלש" שלא יכול להתמודד. בהשתלמות נלמד את הצוות כיצד ניתן לאפשר לדייר מצבים רגשיים מורכבים עם תמיכה וניהול נכונים שיעזרו לו גם לווסת הצלחה וגם להתמודד עם אכזבה.


מהלך המפגש אורך המפגש: בין 2 וחצי ל 3 שעות תוכן: שיחת פתיחה בנושא המפגש, לימוד עיוני, רפלקציה, תרגול מעשי מבוסס סימולציות של אירועים מהשטח, סיכום.

מפגש מספר 4


ללמוד כלים מעשיים בתרפיה במוסיקה - למענה ל: הימנעות, מוטיבציה נמוכה, קושי בשמירה על setting. אי גיוס לעשייה.


מטרת המפגש לחשוף את הצוות למגוון כלים טכנולוגיים מוסיקליים לשימוש יומיומי וללמד כיצד לפתח כלים נוספים בהתאם לצרכיו של הדייר.


הסבר אנו רגילים למילים אך יש לנו אפשרות ליצור תקשורת גם באמצעים לא ורבליים. תקשורת לא מילולית מתאימה לכולם ולעיתים אף עדיפה. במקום שהמילים לא מספיקות, נלמד את הצוות כיצד לרתום מוסיקה ואמצעים טכנולוגיים שונים לשימוש ככלי עזר בתקשורת עם הדיירים. למשל: נלמד כיצד להשתמש ברשימות השמעה לרגיעה או המתנה, כיצד לעשות שימוש באפליקציית "פתקים" או "מקליט" לגיוס לעשייה ולרגיעה במצבי סטרס.


מהלך המפגש

אורך המפגש: בין2 וחצי ל 3 שעות

תוכן: שיחת פתיחה בנושא המפגש, לימוד עיוני, תרגול מעשי מבוסס סימולציות של אירועים מהשטח, סיכום.חוזקות- השתלמות שנתית למדריכים במסגרות דיור ותעסוקה
.
Download • 242KB