• מעבר לקול

5 עקרונות מעשיים לתכנון פעילות משולבת

לא כל פעילות עם אנשים עם מוגבלות, צריכה לקיים בתוכה פוטנציאל מיטבי לשילוב. יש פעילויות משולבות, שמתאפשר בהם פחות מימוש של התהליך החברתי. אבל אם תרצו להגדיל את הפוטנציאל לשילוב בפעילות שלכם הנה 5 עקרונות שיעזרו לכם לעשות את זה.


עניין משותף בשביל שאנשים יממשו אינטראקציה, הם זקוקים למחבר שיאפשר להם שיתוף פעולה. נסו לכלול בפעילות שלכן נושאים עם עניין משותף לכמה שיותר אנשים- ככל שהנושא יעניין יותר משתתפים, יתקיימו גם יותר מחברים שיניעו אותם לפעול ביחד וככה נגדיל את הפוטנציאל לאינטראקציה טבעית ביניהם.


חוזקות נסו לבסס את הפעילות או להביא דרכה, ביטוי לחוזקות של משתתפים עם מוגבלות. חוזקות הם כל הדברים שאנחנו טובים בהם, שהם מאפשרים לנו נוכחות ייחודית או מקצועית בקבוצה. החוזקות תורמות להיכרות שמבוססת על הכישורים והיכולות של אנשים עם מוגבלות ולא המוגבלות או הקשיים שלהם. ככל שאנשים עם וללא מוגבלות יכירו אחד את השני טוב יותר, יגדל אצלם הפוטנציאל לשינוי תפיסה אחד ביחס לאחר.

התאמות התאמות אלה כל הפעולות הנדרשות להנגשת הפעילות לכלל המשתתפים. לא רק הנגשה פיזית, גם הנגשה של תכנים וגם הנגשה חברתית. התאמות והנגשות חשובות לנו כי בעזרתן אנחנו מצמצמים את המופע או את המקום שהמוגבלות תופסת בחוויה המשותפת. ככל שנצליח יותר להתאים את הפעילות לאנשים עם מוגבלות, נקטין בחוויה המשותפת את הנוכחות של המוגבלות, ויהיה יותר מקום לחוזקות שלהם. תיווך חברתי תיווך חברתי זו הנגשה של החוויה החברתית שמתלווה לעשייה המקצועית בקבוצה משולבת. כשאנשים עם וללא מוגבלות מתקשים באינטראקציה חברתית, זה בגלל שהם לא מצליחים לפענח מרכיבים בתקשורת ביניהם – כמו 2 מחשבים עם מערכות הפעלה שונות שלא יודעות "לדבר" אחת עם השנייה. התיווך החברתי, עוזר למשתתפים להבין את התקשורת ביניהם ולנהל אינטראקציה משותפת. המרכיב החברתי חשוב גם להישגים ולתוצרים מקצועיים – ככל שנצליח לדייק אותו, יגדל שיתוף הפעולה בין המשתתפים ויתרום לעשייה מקצועית איכותית.

מדדים משותפים להצלחה

הכוונה היא למטרות ולסיבות המשותפות להשתתפות בפעילות וכאשר כולם נתרמים ממנה באופן שווה. כשהמדדים האלה משותפים לכולם, הם תורמים לחוויה שוויונית שמקיימת פוטנציאל גבוה לשילוב.

דוגמה לפעילות עם מדדים משותפים להצלחה: כשאנשים עם וללא מוגבלות מגיעים להרצאה מקצועית בעקבות פרסום שהם ראו בעיתון- המטרה להעשרה בנושא ההרצאה היא משותפת.

דוגמה לפעילות עם מדדים שונים להצלחה, שמקיימת פחות פוטנציאל לשילוב:

פעילות שבה האנשים ללא המוגבלות הם מתנדבים- המדדים שלהם להצלחה קשורים למימוש המרכיב להתנדבות, בעוד שבצד האנשים עם המוגבלות המרכיב הזה בכלל לא קיים
חמישה עקרונות מעשיים לתכנון פעילות משולבת
.pdf
Download PDF • 205KB